Yer Örtücü Bakımı Nasıl Yapılır?

Giriş: Zemin örtüsü, sağlıklı bir peyzajın önemli bir parçasıdır.

Zemin örtüsü, herhangi bir peyzajın önemli bir parçasıdır. Sadece güzellik ve ilgi katmakla kalmaz, aynı zamanda erozyon kontrolü ve yabancı ot bastırma gibi hayati işlevleri de sağlar. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli zemin kaplamaları vardır, bu nedenle ihtiyaçlarınız için doğru olanı seçmek önemlidir.

Hangi zemin örtüsünün sizin için en iyisi olduğuna karar vermeden önce, bölgenizdeki iklim ve toprak tipini göz önünde bulundurmalısınız. İngiliz sarmaşığı gibi bazı yer örtüleri kuraklığa dayanıklıdır ve kuru iklimlerde gelişebilirken, yosunlar gibi diğerleri nemli toprağı tercih eder.

Uygun bir zemin örtüsü seçtikten sonra, uygun şekilde bakımını yapmak önemlidir. ekimden sonraki ilk yıl boyunca düzenli olarak sulayın ve her baharda gübreleyin.

Zemin örtüsü türleri: Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok zemin örtüsü türü vardır.

Zemin örtüsü söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok tür vardır. Sarmaşık veya vinca gibi bazıları her zaman yeşildir ve yıl boyunca kapsama alanı sağlayabilir. Yıllıklar veya çok yıllıklar gibi diğerleri, değiştirilmeleri gerekmeden önce yalnızca belirli bir süre büyüyecektir. Hangi tür zemin örtüsünün sizin için uygun olduğuna karar vermenin en iyi yolu, iklimi, toprak türünü ve alanın aldığı güneş ışığı miktarını dikkate almaktır.

Sıcak bir iklimdeyseniz ve toprağınız kumlu veya kayalıksa, sulu meyveler veya kaktüsler sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bu bitkiler çok az suya ihtiyaç duyar ve kuru koşullarda gelişebilir. Daha soğuk bir iklimdeyseniz, sarmaşık veya vinca gibi yaprak dökmeyen bir bitki daha iyi bir seçim olabilir. Bu bitkiler bahçenizi tüm kış boyunca yeşil tutacak.

Yonca Kaplı Zemin yer Örtücü bakımı nasıl yapılır? Yer Örtücü Bakımı Nasıl Yapılır? clover covered ground 1024x682

Yonca Kaplı Zemin

Nasıl dikilir: Toprak örtüsü dikmek kolaydır.

Yer örtücü, toprağı örtmek için kullanılan düşük büyüyen bir bitkidir. Toprak örtüsü erozyonu önlemek, renk katmak ve yabancı ot bariyeri sağlamak için kullanılabilir. Çim yerine yer örtücü de kullanılabilir.

Birçok yer örtücü bitki türü vardır ve her türün kendi bakım gereksinimleri vardır. Bazı yer örtücüler tam güneşe ihtiyaç duyarken diğerleri kısmi gölgeye ihtiyaç duyar. Bazı yer örtücüler nemli toprağı tercih ederken diğerleri kuru toprakta iyi sonuç verir.

Bir yer örtüsü seçerken, bölgenizdeki iklim ve toprak koşullarını dikkate almak önemlidir. Bazı yer örtücüler yalnızca belirli iklimler veya topraklar için uygundur.

Bir toprak örtüsü seçtikten sonra, dikmek kolaydır. Bu adımları takip et:

1) Bitkinin içinde bulunduğu saksının iki katı genişliğinde ve aynı derinlikte bir delik kazın.

2) Bitkiyi toprakla çevreleyin. Kökler, gevşek, iyi drene edilmiş bir toprakta en iyi şekilde büyür.

3) Toprak örtüsünü deliğe dikin, toprağın köklerin etrafına eşit olarak dağıldığından emin olun.

4) Çukuru toprakla doldurun ve zemin örtüsünü iyice sulayın. Bu adımları izleyin

Doğada çıplak ayakla duran küçük çocuğun çıplak ayakları, topraklama konsepti yer Örtücü bakımı nasıl yapılır? Yer Örtücü Bakımı Nasıl Yapılır? bare feet of small child standing barefoot outdoors in nature grounding concept 1024x675

Doğada çıplak ayakla duran küçük çocuğun çıplak ayakları, topraklama konsepti

Nasıl sulanır: Toprak örtüsünün gelişmesi için düzenli sulama gerekir.

Yer örtücü bitkiler, düzenli bir sulama programı ile en iyi performansı gösterir. Onları ilk ektiğinizde, toprak ıslanana kadar her gün sulayın ve ardından bir veya iki hafta boyunca her gün sulamaya devam edin. Bundan sonra, haftada bir sulama genellikle yeterlidir, ancak gerçekten gerekli olduğundan emin olmak için sulamadan önce toprağın nemini kontrol edin. Sıcak ve kuru havalarda, sulama sıklığını artırın.

Yer örtücü bitkileri etkili bir şekilde sulamak için, püskürtme başlığı eki veya sprinkler sistemi olan bir bahçe hortumu kullanarak suyu kök seviyesinde uygulayın. Mantar sorunlarına neden olabileceğinden yaprakları ıslatmaktan kaçının. Diğer bitkilerle serpiştirilmiş toprak örtüsü bitkilerinin bulunduğu bir alanı sulamanız gerekiyorsa, yukarıdan su püskürtmek yerine bir sağanak hortumu kullanın.

Nasıl gübrelenir: En iyi sonucu almak için toprak örtüsünü düzenli olarak gübreleyin.

Zemin örtüsü, aksi takdirde eksik olan bir alana biraz hayat katmanın harika bir yoludur ve aynı zamanda toprağı korumanın da iyi bir yoludur. En iyi sonuçlar için toprak örtüsünü düzenli olarak gübreleyin. 10-10-10 gibi basit bir gübre kullanabilir veya organik veya yavaş salınan tür gibi toprak örtüsü için özel bir gübre kullanabilirsiniz. Erken ilkbaharda ve daha sonra yaz sonunda tekrar gübreleyin.

Toprak örtüsünü gübrelemenin birkaç yolu vardır. Biri gübreyi toprağın üstüne koyup sonra sulamaktır. Diğer bir yöntem ise toprak örtüsünü dikmeden önce gübreyi toprakla karıştırmaktır. Gübreyi ayrıca yapraklara bulaşmamasına dikkat ederek bitkilerin etrafındaki deliklere de koyabilirsiniz.

Sarmaşık ve eğrelti otları ile kaplı zemin ile kestane ormanı yer Örtücü bakımı nasıl yapılır? Yer Örtücü Bakımı Nasıl Yapılır? chestnut forest with the ground covered with ivy and ferns 843x1024

Sarmaşık ve eğrelti otları ile kaplı zemin ile kestane ormanı

Zararlılar nasıl: Zemin örtüsü zararlılara karşı hassas olabilir.

Zemin örtüsü yaprak bitleri, sümüklü böcekler ve salyangozlar gibi zararlılara karşı hassastır. Bu haşerelerin yer örtünüzü istila etmesini önlemek için birkaç basit adım atabilirsiniz. İlk olarak, toprak örtüsünü iyi sulanmış halde tutun. Bu, zararlıların bölgede toplanmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Zararlıları uzak tutmak için doğal bir böcek ilacı veya organik gübre de kullanabilirsiniz. Son olarak, haşere popülasyonunu kontrol etmeye yardımcı olmak için bahçenize faydalı böcekleri sokabilirsiniz.

Sonuç: Zemin örtüsü, herhangi bir peyzajın hayati bir parçasıdır ve uygun bakımla gelişecektir.