Çalı Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çalı nedir?

Çalılar, yıl boyunca yeşillik ve çiçek sağladıkları için herhangi bir peyzajın önemli bir parçasıdır. Çalı, yoğun, dik bir biçimde büyüyen ve çoğu zaman birden fazla gövdeye sahip olan bir bitkidir. Pek çok farklı çalı türü vardır ve kenarlıklar oluşturmak, peyzajdaki boş alanları doldurmak veya gölge sağlamak için kullanılabilirler.

Woman picking leaves from potted basil bush, home spicy herbal garden Çalı bitkilerinin bakımı nasıl yapılır? Çalı Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır? woman picking leaves from potted basil bush home spicy herbal garden 1024x682

Sağlıklı çalılar için İzmir Peyzaj’a güvenin!

Çalı bitkilerinin bakımı genellikle kolaydır ve çoğu yalnızca minimum budama gerektirir. Özellikle kuraklık zamanlarında çalıları düzenli olarak sulamak önemlidir. Çalıları yılda iki kez – bir kez ilkbaharda ve bir kez sonbaharda – dengeli bir gübre kullanarak gübreleyin. Kışları soğuk geçen bir bölgede yaşıyorsanız, çalılarınızı ya malçlayarak ya da çuvallara sararak dondan koruduğunuzdan emin olun.

Çalı Bitki Türleri:

Her biri kendine özgü özelliklere sahip birçok farklı çalı türü vardır. Bazı çalılar her zaman yeşildir, yani yapraklarını yıl boyunca tutarlar, diğerleri ise kışın yapraklarını kaybederek yaprak dökendir.

Çalı bitkileri dik veya yayılabilir olabilir, bazı çeşitler 15 fit uzunluğa kadar büyür ve diğerleri bir kaba sığacak kadar küçük kalır.

Birçok çiçekli çalı, ilkbahar veya yaz aylarında güzel çiçekler açarken, diğerleri yıl boyunca yeşil kalır.

Bazı yaygın çalı türleri arasında orman gülleri, açelyalar, leylaklar, hor çiçeği, kartopuları ve ortancalar bulunur.

Bir Çalı Nasıl Dikilir:

Bir çalı dikerken, kök topun iki katı büyüklüğünde bir delik kazın. Çukurdaki toprağı kompost veya turba yosunu gibi organik maddelerle değiştirin. Bitkiyi kaptan çıkarın ve kökleri yavaşça gevşetin. Bitkiyi deliğe yerleştirin ve iyi bir şekilde sıkıştırdığınızdan emin olarak değiştirilmiş toprakla doldurun. İyice sulayın.

Çoğu çalı erken ilkbaharda veya geç sonbaharda ekilmelidir. Sıcak stresinden muzdarip olma olasılıklarının daha yüksek olduğu sıcak yaz aylarında ekim yapmaktan kaçının.

Bir Çalı Nasıl Sulanır:

Çalıları sulamak söz konusu olduğunda, toprağa bir hortum yapıştırıp onu çalıştırmaktan biraz daha fazlası vardır. Çalılarınızı düzgün bir şekilde sulamak için sulama gereksinimlerini ve ne kadar suya ihtiyaçları olduğunu bilmeniz gerekir.

Çoğu çalı, yağmurdan veya sulamadan haftada 1 inç suyu tercih eder. Yağışların yeterli olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, çalılarınızı düzenli olarak sulamanız gerekir. Bunu bir bahçe hortumu ile elle yapabilir veya otomatik bir sprinkler sistemi kullanabilirsiniz.

Çalıları sabahları sulamak en iyisidir, böylece gece çökmeden önce suyun kuruması için zaman olur. Bu, gece boyunca ıslak yapraklardan kaynaklanabilecek hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Woman watering flower bed with bush of peonies. Çalı bitkilerinin bakımı nasıl yapılır? Çalı Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır? woman watering flower bed with bush of peonies  1024x682

İzmir Peyzaj Bahçe Bakımı : bahçenizi güzelleştirir!

Bir Çalı Nasıl Gübrelenir:

Çalı bitkileri, tüm bitkiler gibi büyümek ve gelişmek için yiyeceğe ihtiyaç duyar. Bir çalıyı gübrelemek, yılda yalnızca birkaç kez yapılması gereken basit bir işlemdir. Bir çalıyı gübrelemek için en iyi zaman, yeni büyüme başlamadan önce erken ilkbahardır. 10-10-10 gibi dengeli bir gübre kullanılabilir. Gübreyi paketin üzerindeki talimatlara göre uygulayın. Gübrelemeden sonra çalıyı iyice sulayın.

Çalı bitkileri ayrıca yaz ve sonbaharda yiyeceğe ihtiyaç duyar. Bu mevsimlerde çiçek açan bitkiler için tasarlanmış bir gübre kullanarak ayda bir kez onları besleyin. Bu tür gübre, çiçeklenmeyi ve sağlıklı büyümeyi desteklemeye yardımcı olan daha fazla azot içerir.

Çalılarınızı gübrelemek, sağlıklı kalmalarına ve ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına yardımcı olacaktır!

Çalı bitkileri, herhangi bir manzaraya harika bir ektir, ancak ellerinden gelenin en iyisini yapmak için biraz özen göstermeleri gerekir. Onlara bakmanın önemli bir yolu onları gübrelemektir. Çalılarınızı gübrelemek onların sağlıklı ve sağlam kalmasına yardımcı olacak ve ayrıca çiçeklenmeyi ve meyve vermeyi teşvik edecektir.

Piyasada pek çok farklı türde çalı gübresi vardır, bu nedenle özel bitkilerinizin ihtiyaçlarına göre uyarlanmış olanı seçmek önemlidir. Genel olarak, hem azot hem de fosfor içeren yüksek kaliteli bir organik gübre kullanmak isteyeceksiniz. Gübreyi yılda iki kez bir kez ilkbaharda ve bir kez sonbaharda uygulayın. Aşırı gübreleme bitkileriniz için zararlı olabileceğinden, paket üzerindeki talimatları dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.

Bir Çalı Budama:

Çalı bitkilerinin bakımı genellikle kolaydır ve fazla budama gerektirmez. Ancak, onları budamanın gerekli olduğu zamanlar vardır. Çoğu çalıyı budamak için en iyi zaman, yeni büyüme başlamadan önce kış sonu veya ilkbahar başıdır. Ölü veya hasarlı dalları budayın ve ardından bazı eski dalları kaldırarak bitkiyi inceltin. Bu, yeni büyümeyi teşvik etmeye ve çalıyı sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

Close up of gargener trimming bushes Çalı bitkilerinin bakımı nasıl yapılır? Çalı Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır? close up of gargener trimming bushes 1024x684

İzmir Peyzaj Bahçe Bakımı: bahçecilik ihtiyaçlarınız için tek adresiniz!

Özetle Çalı bakımları için

sulama

Gübreleme

Budama

malçlama

Kış Havalarından Korunmak

Sorun giderme

Yapılmalıdır.

Send comment