Ağaç Bakımı Nasıl Yapılır?

Giriş: Ağaçlar neden önemlidir ve onlara nasıl bakılır?

Ağaçlar gölge sağladıkları, havayı temizledikleri ve manzaraya güzellik kattıkları için önemlidir. Ayrıca hava ve sudaki kirleticileri filtreleyerek çevrede önemli bir rol oynarlar. Bir ağaca bakmak için yazın düzenli olarak sulayın ve ilkbaharda gübreleyin. Sağlıklı tutmak ve ölü dalları çıkarmak için ara sıra budayın.

Ağaç Uygun sulama: Sıklık ve yöntemler

Bir ağacı sularken, sulama sıklığını ve yöntemini dikkate almak önemlidir. Sulama sıklığı hava koşullarına, toprak tipine ve ağaç tipine bağlı olmalıdır. Genel olarak, ağaçların üstteki iki inçlik toprak kuru olduğunda suya ihtiyacı vardır. Ancak hava şartlarına bağlı olarak az ya da çok suya ihtiyaç duyulabilir. Örneğin, dışarısı sıcak ve kuruysa, ağaçların serin ve ıslak olduğundan daha sık sulanması gerekecektir.

Sulama yöntemleri de ağaç türüne göre değişir. En yaygın yöntemler, bir hortumla serpmek, bir sağanak hortumu kullanmak veya ağacın etrafındaki alanı su basmaktır. Hortumla yağmurlama en yaygın yöntemdir ve yapılması kolaydır; bununla birlikte, buharlaşma nedeniyle çok fazla su kaybedilebileceği için israf olabilir.

Farmer spraying fertilizer on orange tree field ağaç bakımı nasıl yapılır? Ağaç Bakımı Nasıl Yapılır? farmer spraying fertilizer on orange tree field 1024x684
Portakal ağacı tarlasına gübre püskürten çiftçi

Ağaç Malçlama: Nasıl ve neden

Ağaç malçlama, bir ağacın etrafındaki toprağın yüzeyine bir organik malzeme tabakası ekleme işlemidir. Malçlamanın amacı, bir ağacın sağlığını ve görünümünü iyileştirmek ve onu çevresel stres faktörlerinden korumaktır. Kullanılabilecek birçok farklı malç türü vardır, ancak kompost veya kıyılmış ağaç kabuğu gibi organik malzemeler ağaçlar için en iyisidir.

Malçlama yıllık olarak yapılmalı ve malç derinliği yaklaşık 2-3 inç olmalıdır. Malç, ağacın tabanına eşit olarak yayılmalı ve gövdeye temas etmemelidir. Gövdeye çok fazla malç yığılmışsa, nem sorunlarına neden olabilir ve ayrıca mantar büyümesine neden olabilir.

Ağaç Budama: Ne zaman, neden ve nasıl

Ağaç budama, ağaç bakımının önemli bir parçasıdır. Ağacın sağlığını korumaya yardımcı olur ve görünümünü iyileştirebilir. Budama ayrıca, hastalığın önlenmesine yardımcı olan ölü veya hasarlı dalları da ortadan kaldırır.

Budama, ağacın uykuda olduğu yılın doğru zamanında yapılmalıdır. Çoğu ağaç için kış en iyi zamandır, ancak bazı ağaçlar yaz sonunda veya sonbahar başında budanabilir.

Budama, güvenli ve doğru bir şekilde yapacak bilgi ve deneyime sahip profesyonel bir ağaç uzmanı tarafından yapılmalıdır. Yanlış budama bir ağaca zarar verebilir ve hatta onu öldürebilir.

Hangi kesimin yapıldığına bağlı olarak farklı budama teknikleri vardır. Üç ana kesim türü, başlık kesimleri, inceltici kesimler ve gençleştirici kesimlerdir.

Ağaç Gübreleme: Ne, ne zaman ve ne kadar

Ağaçları gübrelemek gereksiz bir masraf gibi görünebilir ama aslında ağaç bakımının önemli bir parçasıdır. Gübre, ağaca güçlü ve sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Yeni büyüme başlamadan önce bir ağacı ilkbaharda gübrelemek en iyisidir. Kullanılacak gübre miktarı ağacın büyüklüğüne ve gübrenin türüne bağlıdır. Genel bir kural, 1000 fit kare başına 1/2 pound nitrojendir. Doğru miktarda kullandığınızdan emin olmak için gübre paketindeki talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun.

Ağaç Haşere kontrolü: Yaygın haşereleri tanımlama ve bunlarla mücadele etme

Ağaçta ipte asılı ağaç kesici ağaç bakımı nasıl yapılır? Ağaç Bakımı Nasıl Yapılır? tree cutter hanging on rope in tree 1024x768
Ağaçta ipte asılı ağaç kesici

Ağaç Kış bakımı: soğuktan korunma

Kış geldiğinde ağaçlarınızı soğuk havalardan korumak için adımlar atmanız önemlidir. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, ağaçların yeterli yalıtıma sahip olduğundan emin olmaktır. Bunu, onları çuval bezine sararak veya kök bölgelerine malç ekleyerek yapabilirsiniz.

Unutulmaması gereken bir diğer önemli nokta ise ağaçların kışın bile suya ihtiyacı olduğudur. Özellikle yerde kar yoksa, onları düzenli olarak sulamaya devam ettiğinizden emin olun.

Soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, ağaçlarınızı rüzgar hasarından korumak için adımlar atmak da önemlidir. Bunu, etraflarında rüzgar perdeleri oluşturarak veya ağaç sargısı kullanarak yapabilirsiniz.

young volunteers planting trees in green park together ağaç bakımı nasıl yapılır? Ağaç Bakımı Nasıl Yapılır? young volunteers planting trees in green park together 1024x684
yeşil parkta birlikte ağaç diken genç gönüllüler

Özellikle nemli bir iklimde yaşıyorsanız, ağacınıza iyi bakmanız önemlidir. Bir ağaç bakımı için bazı ipuçları:

1. Ağacınızı düzenli olarak sulayın ve sulamalar arasında toprağın kurumasını bekleyin.

2. Ağaçlar için özel olarak tasarlanmış dengeli bir gübre ile ağacınızı her üç ila dört ayda bir gübreleyin.

3. Şeklini korumak ve sağlıklı tutmak için ağacınızı düzenli olarak budayın.

4. Ağacın geri kalanına zarar verebileceğinden ölü veya hastalıklı uzuvları ağaçtan çıkarın.

Ağaçların bakımı söz konusu olduğunda, onları sağlıklı ve başarılı tutmak için uyulması gereken birkaç temel kural vardır. Ağaç bakımı için altı ipucu:

1. Bahçeniz için doğru ağacı seçin – Ağaç türleri ihtiyaçlarına göre değişir, bu nedenle bulunduğunuz yer ve iklim için doğru olanı seçtiğinizden emin olun. Kışları soğuk geçen bir bölgede yaşıyorsanız, ladin veya çam tercih edin; Yazları sıcak olan bir bölgede yaşıyorsanız, palmiye veya akasya alın.

2. Ağacınızı sağlıklı tutun – Bunu yapmanın en iyi yolu düzenli olarak budamak – ölü veya hasarlı dalları çıkarmak. Ağacın geri kalanına zarar vermeden ölü uzuvları çıkarmanıza yardımcı olacak özel aletler de kullanabilirsiniz, hatta hastalıklı ve ölüyorsa ağacı kesebilirsiniz.

3. Ağacınızın şeklini koruyun – Bu önemli bir adımdır – fazla uzamasına izin verilen ağaçlar tehlikeli olabilir. Ağacınız için doğru boyut ve şekli koruduğunuzdan emin olun ve düzenli olarak budanmasını sağlayın.

4. Dalları dikkatli bir şekilde budayın – Bazı dallar gövdeye çok yakın budanabilir ve ağaca zarar verebilir. Ağaçta çok fazla travmaya neden olmadan onları doğru bir şekilde budadığınızdan emin olun. Bu amaç için tasarlanmış özel aletler veya testere kullanabilirsiniz.

5. Ağacı orijinal saksısında saklayın – Serin ve kuru bir yerde saklayın. Uzun süreli saklama için plastik bir torbada saklayabilir veya yosun, çuval bezi veya samanla sarabilirsiniz.

6. Ağacı uzun süre dışarıda bırakmayın – Bir ağacın kökleri çürüyerek gövdenin çökmesine neden olabilir. Dışarıda saklamanız gerekiyorsa, gölgeli bir yerde saklayın.

Send comment