Çim bakımı nasıl yapılır? Çim bakımı nasıl yapılır? Çim bakımı nasıl yapılır? little blonde girl reading a book and lying on the lawn 1170x658

Çim bakımının temelleri

Çim bakımı göz korkutucu bir görev gibi görünebilir, ancak bazı temel bilgiler ve birkaç basit adımla kısa sürede sağlıklı, yemyeşil bir çime sahip olabilirsiniz. İlk adım, ikliminiz ve toprak türünüz için doğru çimi seçmektir. Bermuda ve zoysia gibi sıcak mevsim otları güney iklimleri için çok uygundur, mavi ot ve fescue gibi serin mevsim otları ise kuzey iklimleri için daha iyi seçimlerdir. Doğru çimi seçtikten sonra, 10-10-10 gibi dengeli bir gübre kullanarak düzenli olarak gübrelediğinizden emin olun. Biçme yüksekliği de çim bakımında önemli bir rol oynar; biçme makinenizi, yine de istenen çim uzunluğunu üretecek en yüksek ayara ayarlayın. Son olarak, çimlerinizi yalnızca gerektiğinde sulayın; aşırı sulama mantar hastalıklarına ve diğer sorunlara yol açabilir. Yukarıdakilerle ilgili sorularınız varsa veya yardıma ihtiyacınız varsa, yerel Dahili ofisinize başvurabilir veya 02323882345 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Biçme: En iyi sonuçlar için çimlerinizi nasıl biçersiniz

Çimlerinizi biçmek, onu sağlıklı tutmanın ve güzel görünmenin önemli bir parçasıdır. En iyi sonuçları elde etmek için çimlerinizi nasıl biçeceğinize dair bazı ipuçları:

Woman farmer with a petrol trimmer mows the grass in the backyard of the village Çim bakımı nasıl yapılır? Çim bakımı nasıl yapılır? woman farmer with a petrol trimmer mows the grass in the backyard of the village 300x200
Çimlerinizin yabani otlara dönmesine izin vermeyin

1. Çubuklar veya yapraklar gibi çimlerdeki kalıntıları temizleyerek başlayın.

2. Ardından, sahip olduğunuz çim türüne göre biçme bıçaklarının yüksekliğini ayarlayın. Çoğu çim türü için bıçakları 3 veya 4 inç yüksekliğe ayarlamalısınız.

3. Çimlerin bir köşesinden biçmeye başlayın ve çimlerin büyüme yönünün tersi yönde ilerlediğinizden emin olarak ilerleyin. Tüm zemini kapladığınızdan emin olmak için zikzak şeklinde biçin.

4. Çitlere, ağaçlara veya diğer nesnelere çok yakın biçmekten kaçının, çünkü bu onlara zarar verebilir.

Sulama: Çimlerinizi ne zaman ve ne kadar sulayacağınız

Çimlerinizi sulamak, ona bakmanın önemli bir parçasıdır. Ancak ne zaman ve ne kadar su verileceği kafa karıştırıcı olabilir. İşte doğru yapmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Young woman gardener in glasses and apron with digital tablet working in a garden center Çim bakımı nasıl yapılır? Çim bakımı nasıl yapılır? young woman gardener in glasses and apron with digital tablet working in a garden center 300x200
 Bahçe bakım hizmetleri

ideal olarak, çimlerinizi sabah erkenden sulamanız gerekir. Böylece günün sıcaklığından önce suyun ıslanma şansı olur. Ve ilk iş olarak yaparsanız, daha sonra yağmur yağması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak.

Ne kadar sulayacağınız, toprağın türü, hava durumu ve çimlerinizi ne sıklıkla biçtiğiniz gibi birçok faktöre bağlıdır. İyi bir kural, ilk 6 inçlik toprak ıslanana kadar sulamaktır. Bunu test etmek için bir tornavida veya başka bir metal çubuk kullanabilirsiniz; toprağa kolayca giriyorsa, yeterince ıslak demektir.

Gübreleme: Çimlerinizi nasıl ve ne zaman gübrelemelisiniz?

Bitkilerinizi suladığınızda, onlara bir bardak su veriyorsunuz. Ancak bitkilerin büyümesi için ihtiyaç duyduğu tek şey su değildir. Bitkilerin de besine ihtiyacı vardır. İşte burada gübre devreye giriyor.

Gübre bitkiler için besin gibidir. Bitkilerin büyük ve güçlü büyümesine yardımcı olan besinler içerir. Çimlerinizi veya bahçenizi gübrelediğinizde, bitkilerinize gelişmek için ihtiyaç duydukları besinleri vermiş olursunuz.

Çimlerinizi gübrelemek, onu sağlıklı tutmak ve harika görünmek için önemli bir adımdır. Gübreleme için en iyi zaman, çim büyümeye başlamadan önce ilkbahardır. Çimlerin kalınlaşmasına ve gürleşmesine yardımcı olmak için azot oranı yüksek bir gübre kullanmalısınız. Aşırı büyümeye neden olabileceğinden ve çimlere zarar verebileceğinden, aşırı gübrelememeye dikkat edin. Yaz aylarında gerekirse tekrar gübreleyebilirsiniz, ancak aşırı büyümeyi önlemek için azot oranı düşük bir gübre kullandığınızdan emin olun. Sonbaharda genellikle gübrelemeye gerek yoktur, ancak istenirse yapabilirsiniz. Besinlerin zamanla kademeli olarak salınması için yavaş salınan bir gübre uygulayın.

Farmer shows fertilizers in his hands weared in gloves Çim bakımı nasıl yapılır? Çim bakımı nasıl yapılır? farmer shows fertilizers in his hands weared in gloves 300x199
Bitkilerinize ihtiyaç duydukları desteği verin!

Yabani ot kontrolü: Çimlerinizdeki yabani otları kontrol etmenin en iyi yolu

Yabani otlar çimlerde büyük bir sıkıntı olabilir. Su, güneş ışığı ve besinler için çimlerle rekabet edebilirler ve bu da çimlerin gelişmesini zorlaştırır. Yabani otlar da çirkin ve çıkarılması zor olabilir.

Çimlerinizdeki yabani otları kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Biri, yabani ot tohumları filizlenmeden önce ilkbaharda ortaya çıkan bir herbisit kullanmaktır. Bu, ilk etapta yabani otların büyümesini önleyecektir. Başka bir seçenek de, yabani otlar ortaya çıktıktan sonra ortaya çıktıktan sonra bir herbisit kullanmaktır. Etiketi dikkatlice okuduğunuzdan emin olun ve yalnızca çim türünüz üzerinde kullanımı onaylanmış herbisitleri kullanın.

Yabancı otları kontrol etmenin bir başka yolu da malçlama ve uygun biçme yüksekliği gibi kültürel yöntemler kullanmaktır. Malçlama, topraktaki nemin korunmasına yardımcı olur ve yabani ot büyümesini baskılayabilir.

zararlılar ve hastalıklar: Yaygın çim zararlıları ve hastalıklarının belirlenmesi ve bunlarla baş edilmesi